Tabletka dzień po ratunkiem przed niechcianą ciążą

Antykoncepcja awaryjna, powszechnie znana jako tabletka dzień po, jest tematem otoczonym wieloma mitami. Przyjrzyjmy się jej bliżej, jej działaniu i skuteczności.

 

Jak tabletka dzień po wpływa na organizm?

 

Tabletka dzień po inaczej antykoncepcja awaryjna, budzi wiele pytań i kontrowersji w naszym kraju. Tabletka dzień po działa poprzez opóźnienie lub zahamowanie owulacji, w zależności od rodzaju wykupionej tabletki. Głównym składnikiem większości tych tabletek jest lewonorgestrel, hormon, który wpływa na cykl menstruacyjny kobiety. Po zażyciu tabletki, lewonorgestrel opóźnia uwalnianie jajeczka przez jajniki. Dzięki temu, nawet jeśli doszło do stosunku bez zabezpieczenia, prawdopodobieństwo zapłodnienia jest znacznie zminimalizowane.

Ważne jest jednak, aby pamiętać, że tabletka dzień po nie jest 100% skuteczna. Im szybciej zostanie zażyta po niezabezpieczonym stosunku, tym większa jest jej skuteczność. Na przyjęcie leku, zaleca się pierwsze 24 godziny po stosunku. Nie jest to jednak metoda antykoncepcji, którą należy stosować regularnie. Jest to środek jedynie awaryjny. Równie ważnym aspektem dla Polek jest fakt, że na ten moment tabletka dzień po, jest możliwa do wykupienia jedynie za okazaniem e-Recepty. W związku z tym konieczna jest konsultacja z lekarzem. Aby przyspieszyć ten proces, warto skorzystać z konsultacji online, które są dostępne 24h/7.

Czy tabletka dzień po jest dla każdej kobiety?

Jak już wiemy, głównym składnikiem większości tabletek dzień po jest lewonorgestrel, hormon, który wpływa na cykl menstruacyjny kobiety. Po zażyciu tabletki, niektóre kobiety mogą doświadczyć skutków ubocznych, takich jak:

Ponadto tabletka dzień po nie jest dla kobiet, które są już w ciąży, ponieważ nie jest to metoda przerwania ciąży. Jest to środek awaryjny, który powinien być używany tylko w sytuacjach, gdy inne metody antykoncepcji zawiodły lub nie były dostępne. Warto zapamiętać, że wszelkie wątpliwości zawsze warto skonsultować z lekarzem.

 

Jak dobrze zabezpieczyć się przed ciążą?

 

Zabezpieczanie się przed ciążą to istotna część, o którą chcą zadbać pary. Jako że tabletka dzień po jest jedynie awaryjną antykoncepcją, watro poznać inne możliwości, które daje nam współczesna medycyna:

Jest również wielu amatorów stosunku przerywanego, który jest najgorszą możliwą opcją. Wybór metody antykoncepcji powinien być dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb i zdrowia. Lekarz, w związku z tym powinien przeprowadzić obszerny wywiad lekarski, zlecić i wykonać szereg badań, aby optymalnie dopasować odpowiednią antykoncepcję.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy tabletka dzień po jest 100% skuteczna?

Nie, tabletka dzień po nie jest 100% skuteczna. Na jej skuteczność wpływa wiele czynnków, począwszy od czasu, który upłynął po stosunku, poprzez wiek kobiety, stan jej zdrowia, dzień cyklu.

Czy tabletka dzień po jest dostępna bez recepty?

W Polsce tabletka dzień po jest dostępna tylko na e-Receptę, co wymaga konsultacji z lekarzem. Może być to również konsultacja online na platformie medycznej.

Czy tylko ginekolog może wystawić e-Receptę na tabletkę dzień po?

Nie. Takie uprawnienia ma każdy lekarz. Warto jednak skorzystać z konsultacji u specjalisty, który będzie miał szerszą wiedzę na temat jakim jest tabletka dzień po.